Leírás / Parajd - Panzió***
Parajd a Sóvidék híres üdülőtelepe, amely 5oo – 525 m tengerszint feletti magasságban található, Hargita megyében, régi turisztikai hírnévvel rendelkező helységekkel körülvéve, például Szováta (11 km) és Korond (11 km). Praid "sós ország", mert a falu szélén 576 m magas sóhegy található.
A sóbánya valódi turisztikai attrakció, és a sós fürdő emlékezetes élmény. Parajdon sóforrások (49 fok) és sóhegy található sós forrásokkal.
Az üdülőhelyen sós vízzel felszerelt strand található, melyben forró sófürdők is vannak, a sós vizet pedig kazánok fűtik. Ezek a fürdők nagyon hatékonyak a reuma kezelésében.
A Panzió*** - Parajd a Sóvidék szívében Parajdon található, a 13B főút mellet, a Kis Küküllő völgyében, mégis intim környezetet nyújt a telek nagy méretének köszönhetően.
A parajdi panzióban családias légkör várja Önt és családját. Kényelmes szobák fürdővel, minden komfort melyet egy új modern stílusú épület biztosíthat.
A 2000 m2-nél nagyobb telken biztosított a parkolás, az aktív pihenés és játék lehetősége is. A gyümölcsfák lombja kellemes környezetet biztosít a nyári forróságban is.
Az épület, kert kapcsolatot nagy terasz biztosítja amelyről megnyugtató kilátás nyílik a szemközti hegyekre. Az egészséges, sós hegyi levegő jó közérzetet biztosít télen, nyáron.
A panzióban 10 szoba található, fürdővel, erkéllyel, kábel TV, internet, jól felszerelt konyha, hal, étkező.
A szobák nagy méretűek, levegősek, világosak, felszerelésük egy francia ágy és egy pót ágy.
A konyhában minden étkezéshez szükséges gép és felszerelés megtalálható.
A meleg víz és a fűtés egy fa tüzelésű kazánnal központilag előállított. A meleg víz állandóan rendelkezésre áll.
A környéken sok kikapcsolódási lehetőség van nyáron és télen is: túrázás, sízés, sós termál fürdő, a híres sóbánya, valamint a Sós Strand.
Férőhelyek száma: 30 (10 szobában 20 fő + 10 személynek pótágyak)
Földszint:
- felszerelt konyha
- ebédlő 40 m2
- recepció, nappali 40 m2
- adminisztrátor szobája
- mosoda
- terasz 36 m2
- 1 pót szoba: 1 franciaágy + 1 db egyszemélyes ágy (pótágy) saját belső fürdőszoba
I. Emelet: 18 férőhely
- 6 szoba: 1 franciaágy + 1 db egyszemélyes ágy (pótágy), saját belső fürdőszoba, erkély
- Raktár
Manzárd: 12 férőhely
- 4 szoba: 1 franciaágy + 1 db egyszemélyes ágy (pótágy), saját belső fürdőszoba, erkély
- szárító
- adminisztrátor irodája
- raktár
Felszereltség - Szolgáltatások:
- saját parkoló az udvarban
- internet kapcsolat
- televízió
- 2 ágyas szobák
- pót ágy
- szobánkénti fürdő helyiség
- konyha
- étkező helyiség
- reggeli - hideg vacsora lehetőség
- kerti pihenő
- kerti grill
Látnivalók, szórakozás
Rapsóné várának romjai
Határában a Kis-Küküllő és a Nagyág völgyén felfelé haladva emelkedő sziklacsoport egyik csúcsán állnak Rapsóné várának romjai. Ősi székely várnak tartják, eredete, sorsa ismeretlen. Az 1974. évi ásatás alapján 11-12. századinak becsülik.
Só bánya
A településnek már a rómaiak korában is működtek sóbányái. A hagyomány szerint eredetileg a mai Deszkásvár-dűlőben feküdt, melyet az itt talált településnyomok megerősítenek. Kápolnásmezőn egykor Szent László kápolnája állott, romjai 1852-ben még látszottak.
A bányák sócsarnokai a légúti betegségek kiváló gyógyhelyei. A bányában 120 m mélyen templom, játszótér is van.
A Székelyföld lakói 1562-ig szabadon rendelkeztek a sóval, a sóvidéki sót a székely nemzet sójaként is emlegették, de a székelyek sorozatos lázongásai miatt II. János magyar király a székely sóbányákat állami monopóliummá nyilvánította. II. János elrendelte a sóbányák őrzését és így jön létre 1564-ben Parajd települése. Az erdélyi fejedelemség korában a székelyek sóbányája, a kamaraispán székhelye a szomszédos Sófalván volt. Parajd települése megszületésétől kezdve még sokáig Sófalva a későbbi Felsősófalva tartozéka, 1669-ben válik ki önálló településként Sófalvából. A Habsburg uralom alatt nyitják meg Parajdon a sóbányákat. Orbán Balázs által megjelentetett Székelyföld leírásában 1868-ban 1375 lakosából 1226 székely,31 idegen és 18 más nemzetiségű, 1910-ben 2888 lakosából 2858 magyar, 17 német, 8 román volt. A trianoni békeszerződésig Udvarhely vármegye Parajdi járásához tartozott. A Maros Magyar Autonóm Tartomány felszámolásával 1968-ban Parajdhoz csatolják az addig önálló községként szereplő Sófalvát, így a mai nap Alsó- és Felsősófalva, illetve Békástanya Parajd község része. Parajd falu 1992-ben 3790 lakosából, 3554 magyar, 169 cigány, 64 román volt.
Sószoros
A település másik nevezetességei a határában levő sósziklák, melyek legnevezetesebbike az 576 m magas Sóhát, amely kb. 2 milliárd tonna sót tartalmaz. A Korond-patak vize a Só-szorosban tör át a sósziklákon.
Parajd nevezetességei
- A bányák sócsarnokai a légúti betegségek kiváló gyógyhelyei. A bányában 120 m mélyen templom, játszótér is van.
- Szomszédságában található a a 19. század elején épült volt sóhivatal, amely ma egészségügyi rendelő.
- A parajdi művelődési otthonban megtekinthető néprajzi kiállításon (Falumúzeum) közel 2000 helybeli és környéki tárgy, történelmi emlék kapott helyet. Különösen a sóvágással és sószállítással kapcsolatos eszközök, szerszámok és makettek, valamint fényképek sokasága látható.
- Fürdő és üdülőhely, gyógyhatású meleg sós fürdője van, ahol a fürdőzők lebegnek a tömény sós vízben.
- Református temploma 1790 és 1796 között épült, szentélye a régi 15. századi római katolikus templomból maradt meg.
- Római katolikus temploma 1800-ban épült. 1998-ban egy új templomot is emeltek.
- Ortodox temploma 1929-ben épült.
- A nemrég épített Áprily-emlékházban az érdeklődők a költő Parajdhoz fűződő életszakaszairól szerezhetnek információkat.
- Az idősebb parajdiak ismerik a szép sóvidéki táncokat, melyből ízelítőt lehet kapni a felsősófalvi Székelyföldi Táncházban, ahol a felsősófalviak többsége székely viseletben táncol.[3]
Attrakciók és szórakozás a közelben
- Medve-tó - Szováta 11 km
- Korond - fazekas vásár 11 km
- Gyergyószentmiklós - Gyilkos-tó - Békás-szoros 55 km
- Zetelaki víztározó 57 km
- Mogyorós-tó - Szováta 11 km
- Bucsin-sípálya 18 km